Telefon: 029 - 7171 582

E-mail: sp2mak@op.pl

11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

< Wróć do listy nowości

> 11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
W naszej szkole takie święta są bardzo ważne. Co roku odbywają się z tej okazji przedstawienia, które dużo uczą i przypominają o patriotycznych świętach. Dnia 7 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w takiej uroczystości. Młodzież recytowała wzruszające wiersze na temat ojczyzny, wolności, Święta Niepodległości, a przerwy między nimi umilał chór szkolny z akompaniamentem gitar, śpiewający stare patriotyczne pieśni. Uczniów do tej uroczystości przygotowała p. Gałecka oraz p. Tomczak. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała i wysłuchała przedstawienia.
11 listopada we wtorek o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta msza w Kościele św. Józefa. O 11:30 mieszkańcy Makowa złożyli wieńce pod pomnikiem poświęconym poległym w walce o niepodległość w latach 1914 – 1920. W uroczystości brały udział poczty sztandarowe makowskich szkół, w tym naszej szkoły i innych organizacji makowskich.

Data dodania: 2014-11-24 14:11:41

Copyright © 2011-2015 Szkoła Podstawowa nr 2 w Makowie Mazowieckim wszelkie prawa zastrzeżone. Dostarczono przez: NETbis.pro